Z ATLASU ŽIVOČIŠNÉHO DRUHU

VILÁK FLÓRÁK:

Michaela Ahimsa

Míša si jednoho dne na střední škole již finálně všimla, že v ní vzplanul regulérní ohýnek. Byl to jiný oheň, než ten, který jí v té době zapaloval lýtka. Tento jí ponoukal k tomu, aby se zapojila do zlepšování životních podmínek na této planetě.

Spolužáci Hynek a Honza v sobě pozorovali podobný zápal. Tak nějak tušili, že změna světa může přijít jen skrze změnu osobní. Míšu uchvátila spiritualita Sila a Humanistického hnutí. Několik let byla aktivní v rozvojových projektech v Keni a osvětových iniciativách v ČR. Díky studiu Energetické disciplíny v rámci Školy v Parcích studií a reflexe si ujasnila své životní poslání a postupně se začala více zajímat o zdravou stravu a soběstačnost.

V roce 2011 se Míša zbláznila do zemělodí. Půl roku stavěla plně soběstačné domy po boku Michaela Reynoldse a jeho týmu v Novém Mexiku. Během své první vlastní stavby, Zeměloďky Anděl, v sobě objevila (nad)přirozené organizační schopnosti, díky nimž proběhla stavební dílna Zeměloďky a následný projekt Vily Flora. Ten nyní stojí i na Míšiných zkušenostech s Airbnb hostingem: ve Vile se mimo jiné nabízí postele a pokoje k přespání.

V šestnácti letech začalo Míše hvízdat v uších. Postupně se jí vada zhoršovala a navštívila mnoho doktorů a léčitelů. Díky cestě do Indie a Ajurvédské léčbě se jí postup vady zastavil. Před sedmi lety přešla Míša na raw veganskou stravu a dále se zajímala o dietu, která by jí vyhovovala a zároveň léčila.

Když jí Zuzanka vysvětlila přínosy stravy sestávající převážně z ovoce, stala se z ní ovocná královna. Od té doby jí přes den v podstatě jen čerstvé a sušené ovoce. Večer pak obří salát a k tomu něco raw nebo veganského. Se Zuzankou stvrdily jejich vášeň pro tuto stravu projektem FruityDay, v rámci kterého ve Vile Flora vyrábí ovocné sladkosti z datlí. Dnes už mají výrobu na starosti dobrovolníci, kteří se starají o každodenní chod Vily Flora. Míša se tak může naplno věnovat své milované koordinaci a rozvoji projektů a akcí.

Míšiným životním posláním je nenásilí a je posedlá čistotou (purity). A to jak doslovnou (v komunitní kuchyni Vily Flora), tak přenesenou, tedy čistotou úmyslů a tužeb. Přeje si svět, ve kterém lidé naslouchají svému vnitřnímu hlasu a jejich činy jsou v souladu s jejich pocity a myšlenkami. Chovají se k ostatním tak, jak si přejí, aby se ostatní chovali k nim. Takový svět se snaží vytvářet ve Vile Flora, vycházeje ze svého oblíbeného citátu ,,Buď změnou, kterou si přeješ ve světě vidět.”

Proto Míša průběžně vychytává Vilu Flora coby showcase nenásilného životního stylu. Tedy například aby bylo ve Vile čisto, recyklovalo se a kompostovalo, používaly se prostředky co nejšetrnější k přírodě. A  aby se uplatňovaly principy „Zero Waste“ domácnosti, nakupovaly se přírodní lokální potraviny a podporovali féroví obchodníci…

Míša si je vědoma toho, že projekt Vila Flora je jen kapkou v moři. Míša proto touží po propojení nenásilných aktivit, komunit, sociálních podniků a dalších projektů z různorodých oblastí života skrze hashtag #ahimsa. Tento projekt má následně sloužit k vytvoření paralelního systému spolupráce. Ten by umožňoval lidem nacházet nenásilné alternativy a bojkotovat neudržitelný mainstreamový systém.

Během víkendových oslav Pětiletého letu Vily Flora Míša představí aktivity Vila Flora crew. Tedy rodiny, ve které každý do nějaké míry dělá, co ho baví a zároveň přispívá k nenásilné změně společnosti.

V pátek povede Míša spolu s Eliškou FruityDay workshop raw ovocných dortíků a popovídá o slastích života na ovoci. Večer pak nastíní historii projektu Vila Flora, svou vizi #ahimsa a spiritualitu Komunity Silova poselství.

V sobotu odpoledne představí Gándhího filozofii vedoucí k vnitřnímu hlasu a nenásilnému životnímu stylu. Míša spolu s Hynkem také povedou „Zážitek síly“. Tedy spojení se s energií uvnitř nás samých, tak jako tomu ve Vile Flora bývá (spolu s „Vnitřními objevy“) každý úterní večer posledních pět let.

Role v posádce Pětiletého letu Vily Flora: celková koordinace akce, workshop FruityDay, prezentace Gándhího filozofie v praxi, Meditace „Zážitek síly“, prezentace vize #ahimsa a spirituality Komunity Silova poselství.